Nápad zorganizovat festival mladých filmařů vzniknul přesně před rokem v Domě dětí a mládeže Praha 6. Věděli jsme, že u nás existuje celá řada různě zaměřených filmových festivalů, profesionálních, studentských i amatérských, animátorských dílen, akcí zaměřených na dokument nebo třeba na filmy pro děti, ale prostor, kde by děti a mladí lidé do 20 let mohli veřejně předvést své výtvory, zatím neexistoval. A tak vzniknul Pražský filmový kufr. Přemýšleli jsme, jaké filmy by se vám asi chtělo vytvořit. No jasně, animované – ty baví každého. A kdo z nás si jako dítě nepřál vyzkoušet natočit pořádný hraný biják, mnohem lepší než videa na YouTube? Ale mladí se přece taky vždycky zajímali o dění okolo sebe. … a taky dost často chtějí mít všechno rychle hotové. Rozhodli jsme se proto vyhlásit čtyři soutěžní sekce: 1. Hraný film, 2. Dokumentární film, 3. Animovaný film a 4. Film do minuty. Aby měl soutěžní festival patřičnou úroveň, bylo potřeba mít v porotě skutečné odborníky. Frajersky jsme oslovili ty nejlepší z nich a role porotců se skutečně nadšeně a velmi zodpovědně zhostili například významný režisér Karel Smyczek, výtvarnice animovaných filmů a ilustrátorka Galina Miklínová, publicista a scénárista Tomáš Baldýnský, scénograf a režisér Miloš Kirschner, dokumentarista Martin Mareček, producent Jaroslav Kučera a další. Jejich zkušenosti a rady jsme vám průběžně nabízeli ve spotech na facebooku, takže jste ještě před přihlášením do soutěže mohli zjistit, s kým budete mít tu čest.

Pro dosud nerozhodnuté jsme na jaře uspořádali několik dokumentárních a animátorských dílen vedených našimi porotci. Propagovali jsme na školách, v domech dětí a mládeže, prostě všude, kde jsme se s Vámi mohli setkat. Pro přípravu jsme tedy udělali maximum, ale neměli jsme tušení, jakou odezvu naše snažení bude mít. Vy jste ale absolutně předčili naše očekávání: nakonec 444 mladých filmařů (není to jazykolam!) poslalo do soutěže 196 snímků. A to si samozřejmě žádalo pořádný mejdan na oslavu! 11. listopadu 2017 se konal v pražském kině Dlabačov FestDen naplněný k prasknutí projekcemi nominovaných filmů, besedami s odborníky z filmového světa, tvůrčími dílnami, divadelními skeči Spolku TOT a uzavřený slavnostním vyhlášením a předáním cen za nejlepší filmy ve všech kategoriích.

Z FestDne odcházela spousta hostů s předsevzetím, že v dalším ročníku nesmí chybět zrovna jejich film. Druhý ročník Pražského filmového kufru je tu, my se moc těšíme na vaše výtvory a přejeme vám: „Točte světem!“