Historie festivalu

Nápad zorganizovat festival mladých filmařů vzniknul v roce 2017 v Domě dětí a mládeže Praha 6. Věděli jsme, že u nás existuje celá řada různě zaměřených filmových festivalů, profesionálních, studentských i amatérských, animátorských dílen, akcí zaměřených na dokument nebo třeba na filmy pro děti, ale prostor, kde by děti a mladí lidé do 20 let mohli veřejně předvést své výtvory, zatím neexistoval. A tak vzniknul Pražský filmový kufr.

Na začátku jsme si samozřejmě nebyli ničím jisti! Natočí někdo něco? Když ano, dozví se o nás? Jaké snímky jsou děti schopné natočit? Nebudou se potýkat s technikou? Předchozích pět ročníků festivalu nás ale přesvědčily o smysluplnosti celého projektu a naše očekávání mnohonásobně předčily – do soutěže už přihlásilo svých téměř 960 filmů více než 1800 tvůrců ve věku od 3 do 20 let. (A dokonce ani v posledních dvou – „covidových“ – ročnících tvůrčí zápal našich mladých filmařů co do počtu zaslaných tvůrčích počinů ani jejich kvality rozhodně nezaostával!) Původním záměrem bylo oslovit primárně pražské děti, do soutěže jsme však rádi zařadili i snímky mladých autorů z Ostravy, Hradce Králové, Liberce, Brna, Plzně a dalších měst a obcí. Postupně jsme soutěž rozšířili o dvě další ne ryze „filmařské“ soutěžní kategorie, které ale rozhodně k filmu patří, a to Nerealizovaný scénář a Filmový plakát, které mladí autoři ke své tvorbě rádi využili. Po úspěšném zvládnutí online FestDne v roce 2020 jsme se v roce minulém přesto rozhodli vrátit ke klasickému formátu prezenčního festivalu v kombinaci se streamovanými živými přenosy pro ty, kteří z různých důvodů na FestDen nemohli dorazit. Účast byla veliká, což bylo pro nás jasným signálem, jak moc jsou v této profesi interakce a kontakt důležité. Možnost se opět potkat na zajímavých debatách o filmovém řemesle, letos s Aňou Geislerovou Je filmové a divadelní herectví totéž? https://fb.watch/aUS39OcQxC/ a s manželi Ožvoldovými Jak zvuk dělá film https://fb.watch/aURZd95_4l/, při individuálních konzultacích s porotci, ve filmových dílnách. Vzhledem k velmi vysoké úrovni většiny zaslaných soutěžních počinů, ať už to byly filmy, plakáty, nebo scénáře, odborná porota složená ze špičkových odborníků (např. režisér Karel Smyczek nebo Marta Nováková, filmová střihačka Anna Johnson Ryndová, animátor Lukáš Urbánek, Miki Kirschner, dokumentaristi Miroslav Janek a Linda Jablonská, kameraman Pavel Berkovič nebo filmový producent Jaroslav Kučera) rozdala kromě těch hlavních i desítky zvláštních ocenění za jednotlivé umělecké aspekty.

Touto odezvou povzbuzeni letos vyhlašujeme již 6. ročník, do něhož bude možné přihlašovat filmy od 1. května do 25. září 2022. Slavnostní vyhlášení výsledků spojené s celodenním programem (projekce oceněných filmů, besedy s profesionály, tvůrčí dílny apod.) proběhne 12. listopadu 2022. Na jaře počítáme stejně jako v loňském roce s víkendovými semináři (například seminářem scenáristiky), v létě pak s filmových příměstským táborem, který by vás měly povzbudit k vlastní tvorbě ať už ve školách nebo samostatně. Během roku chystáme rovněž online konzultace s porotci, kteří vám rádi zodpoví otázky technické či umělecké týkající se vaší práce na filmu.

Mottem letošního ročníku je téma Můj svět, zároveň letos vyhlašujeme novinku, a to dobrovolné téma Za pět minut dvanáct! (více se dozvíte na https://www.prazskyfilmovykufr.cz/popis-filmovych-sekci )

Šestý ročník Pražského filmového kufru je tu a nám nezbývá než vás povzbudit: „Točte světem!“ Ohromně se už těšíme na vaše výtvory a věříme v setkání „z oka do oka“!

 

Kontaktujte nás


Dům dětí a mládeže Praha 6
U Boroviček 650/5, 163 00 Praha 6
E: info@prazskyfilmovykufr.cz
T: +420 235 323 333

© 2019 - 2022 Dům dětí a mládeže Praha 6, Pražský Filmový Kufr
Web by SenseMedia