Historie festivalu

Nápad zorganizovat festival mladých filmařů vzniknul v roce 2017 v Domě dětí a mládeže Praha 6. Věděli jsme, že u nás existuje celá řada různě zaměřených filmových festivalů, profesionálních, studentských i amatérských, animátorských dílen, akcí zaměřených na dokument nebo třeba na filmy pro děti, ale prostor, kde by děti a mladí lidé do 20 let mohli veřejně předvést své výtvory, zatím neexistoval. A tak vzniknul Pražský filmový kufr.

Na začátku jsme si samozřejmě nebyli ničím jisti! Natočí někdo něco? Když ano, dozví se o nás? Jaké snímky jsou děti schopné natočit? Nebudou se potýkat s technikou? Předchozí čtyři ročníky festivalu nás ale přesvědčily o smysluplnosti celého projektu a naše očekávání mnohonásobně předčily (tvůrčí zápal našich mladých filmařů v posledním - "covidovém" - ročníku, který co do počtu zaslaných tvůrčích počinů ani jejich kvality rozhodně nezaostával, byl obzvláště obdivuhodný!) – do soutěže přihlásilo svých 696 filmů více než 1580 tvůrců ve věku od 3 do 20 let. Původním záměrem bylo oslovit primárně pražské děti, do soutěže jsme však rádi zařadili i snímky mladých autorů z Ostravy, Hradce Králové, Liberce a dalších měst. Abychom umožnilli účast i dětem, které během měsíců karantény neměly přístup k technice, vyhlásili jsme v roce 2020 nové soutěžní kategorie - Nerealizovaný scénář a Filmový plakát -, které mladí autoři ke své tvorbě rádi využili. Skutečným organizačním i dramaturgickým oříškem bylo ale uspořádání FestDne v online podobě. Celodenní přenos na různých internetových platformách sledovalo více než 2500 diváků, z nichž mnozí se aktivně zapojili do tematických debat. Velký zájem byl také o online konzultace s našimi porotci nad jednotlivými soutěžními snímky, které se staly plnohodnotnou a možná i koncentrovanější náhradou za možnost osobního setkání během FestDne. Vzhledem k velmi vysoké úrovni většiny zaslaných soutěžních počinů, ať už to byly filmy, plakáty, nebo scénáře, odborná porota složená ze špičkových odborníků (např. režisér Karel Smyczek, Miloš Kirschner nebo Radim Špaček, filmová střihačka Anna Johnson Ryndová, animátor Lukáš Urbánek, dokumentaristi Bohdan Bláhovec a Linda Jablonská, kameraman Pavel Berkovič nebo filmový producent Jaroslav Kučera) rozdala kromě těch hlavních i desítky zvláštních ocenění za jednotlivé umělecké aspekty.

Touto odezvou povzbuzeni letos vyhlašujeme půlkulatý 5. ročník, do něhož bude možné přihlašovat filmy od 1. května do 20. září 2021. Slavnostní vyhlášení výsledků spojené s celodenním programem (projekce oceněných filmů, besedy s profesionály, tvůrčí dílny apod.) proběhne 6. listopadu 2021. Na jaře počítáme stejně jako v loňském roce jednak se seminářem pro učitele, který by je měl povzbudit k filmové tvorbě ve školách, a také s víkendovými dílnami vedenými profesionálními filmaři, jejichž cílem je povzbudit děti v tvorbě a zodpovědět jim otázky týkající se uměleckých i technických záležitostí z oblasti hraného, dokumentárního i animovaného filmu. Mottem letošního ročníku je téma Můj svět, v rámci něhož budou moci soutěžící zpracovat podtémata, známá již z loňských ročníků – Zeleným objektivem, (Ne)bezpečnej svět a Moje místo.

Pátý ročník Pražského filmového kufru je tu a nám nezbývá než vás povzbudit: „Točte světem!“ Ohromně se už těšíme na vaše výtvory a věříme v setkání "z oka do oka"!

Kontaktujte nás


Dům dětí a mládeže Praha 6
U Boroviček 650/5, 163 00 Praha 6
E: info@prazskyfilmovykufr.cz
T: +420 235 323 333

© 2019 - 2021 Dům dětí a mládeže Praha 6, Pražský Filmový Kufr
Web by SenseMedia