Historie festivalu

Nápad zorganizovat festival mladých filmařů vzniknul v roce 2016 v Domě dětí a mládeže Praha 6. Věděli jsme, že u nás existuje celá řada různě zaměřených filmových festivalů, profesionálních, studentských i amatérských, animátorských dílen, akcí zaměřených na dokument nebo třeba na filmy pro děti, ale prostor, kde by děti a mladí lidé do 20 let mohli veřejně předvést své výtvory, zatím neexistoval. A tak vzniknul Pražský filmový kufr.

Na začátku jsme si samozřejmě nebyli ničím jisti! Natočí někdo něco? Když ano, dozví se o nás? Jaké snímky jsou děti schopné natočit? Nebudou se potýkat s technikou? Předchozích pět ročníků festivalu nás ale přesvědčily o smysluplnosti celého projektu a naše očekávání mnohonásobně předčily – do soutěže už přihlásilo svých téměř 960 filmů více než 1800 tvůrců ve věku od 3 do 20 let. (A dokonce ani ve dvou „covidových“ ročnících tvůrčí zápal našich mladých filmařů co do počtu zaslaných tvůrčích počinů ani jejich kvality rozhodně nezaostával!) Původním záměrem bylo oslovit primárně pražské děti, do soutěže jsme však rádi zařadili i snímky mladých autorů z Ostravy, Hradce Králové, Liberce, Brna, Plzně a dalších měst a obcí. Od roku 2022, kdy do soutěže byly přihlášeny filmy z Ukrajiny, Slovenska a Francie, náš festival můžeme považovat za mezinárodní. Postupně jsme soutěž rozšířili o dvě další ne ryze „filmařské“ soutěžní kategorie, které ale rozhodně k filmu patří, a to Nerealizovaný scénář a Filmový plakát, které mladí autoři ke své tvorbě rádi využili. Po úspěšném zvládnutí online FestDne v roce 2020 jsme se v roce 2021 přesto rozhodli vrátit ke klasickému formátu prezenčního festivalu v kombinaci se streamovanými živými přenosy pro ty, kteří z různých důvodů na FestDen nemohli dorazit. Účast byla veliká, což bylo pro nás jasným signálem, jak moc jsou v této profesi interakce a kontakt důležité. Možnost se opět potkat na zajímavých debatách o filmovém řemesle, v roce 2021 například s Aňou Geislerovou Je filmové a divadelní herectví totéž? https://fb.watch/aUS39OcQxC/, v roce 2022 s režiséry oceňovaného animovaného filmu Denisou Grimmovou a Janem Bubeníčkem nebo s režisérem Viliamem Dočolomanským o práci s dětskými herci na filmu Commander, při individuálních konzultacích s porotci, ve filmových dílnách. Vzhledem k velmi vysoké úrovni většiny zaslaných soutěžních počinů, ať už to byly filmy, plakáty, nebo scénáře, odborná porota složená ze špičkových odborníků (např. režisér Karel Smyczek nebo Marta Nováková, filmová střihačka Anna Johnson Ryndová, animátor Lukáš Urbánek, Miki Kirschner, dokumentarista Miroslav Janek, kameraman Pavel Berkovič nebo filmový producent Jaroslav Kučera) rozdala kromě těch hlavních i desítky zvláštních ocenění za jednotlivé umělecké aspekty.

7. ročník, který se poprvé konal v rozlehlých prostorách La Fabriky a který byl nově obohacen o speciální workshopy pro pedagogické pracovníky a o spolupráci s festivalem Mental Power, přivítal na FestDni více než 1000 návštěvníků.

Touto odezvou povzbuzeni letos vyhlašujeme již 8. ročník, do něhož bude možné přihlašovat filmy od 1. května do 25. září 2024. Slavnostní vyhlášení výsledků spojené s celodenním programem (projekce oceněných filmů, besedy s profesionály, tvůrčí dílny apod.) proběhne 16. listopadu 2024 v holešovické La Fabrice. Novinkou je zvláštní program pro teenagery a pro pedagogy, který bude probíhat paralelně s programem pro děti a mládež.

Volným tématem 8. ročníku je (Ne)závislost (více se dozvíte na https://www.prazskyfilmovykufr.cz/popis-filmovych-sekci )

Osmý ročník Pražského filmového kufru je tu a nám nezbývá než vás povzbudit: „Toč světem!“ Ohromně se už těšíme na vaše výtvory a na společné tvůrčí setkání!

 

Kontaktujte nás


Dům dětí a mládeže Praha 6
U Boroviček 650/5, 163 00 Praha 6
E: martin.bartak@prazskyfilmovykufr.cz
T: +420 235 323 333

© 2019 - 2022 Dům dětí a mládeže Praha 6, Pražský Filmový Kufr
Web by SenseMedia