Nápad zorganizovat festival mladých filmařů vzniknul v roce 2017 v Domě dětí a mládeže Praha 6. Věděli jsme, že u nás existuje celá řada různě zaměřených filmových festivalů, profesionálních, studentských i amatérských, animátorských dílen, akcí zaměřených na dokument nebo třeba na filmy pro děti, ale prostor, kde by děti a mladí lidé do 20 let mohli veřejně předvést své výtvory, zatím neexistoval. A tak vzniknul Pražský filmový kufr.

Na začátku jsme si samozřejmě nebyli ničím jisti! Natočí někdo něco? Když ano, dozví se o nás? Jaké snímky jsou děti schopné natočit? Nebudou se potýkat s technikou? Předchozí dva ročníky festivalu nás ale přesvědčily o smysluplnosti celého projektu a naše očekávání mnohonásobně předčily – do soutěže přihlásilo svých 350 filmů více než 800 tvůrců ve věku od 3 do 20 let. Původním záměrem bylo oslovit primárně pražské děti, do soutěže jsme však rádi zařadili i snímky mladých autorů z Ostravy, Hradce Králové, Liberce a dalších měst. Vzhledem k velmi vysoké úrovni většiny zaslaných filmových počinů odborná porota složená ze špičkových odborníků (režisér Karel Smyczek, výtvarnice Galina Miklínová, režisér Miloš Kirschner, vedoucí katedry české literatury PF UK v Praze Ondřej Hník, filmová střihačka Anna Johnson Ryndová, animátorka Kateřina Karhánková aj.) rozdala kromě těch hlavních i desítky zvláštních ocenění za jednotlivé umělecké aspekty.

Touto odezvou povzbuzeni letos vyhlašujeme 3. ročník, do něhož bude možné přihlašovat filmy od února do 22. 9. 2019. Slavnostní vyhlášení výsledků spojené s celodenním programem (projekce oceněných filmů, besedy s profesionály, tvůrčí dílny apod.) proběhne 9. 11. 2019. Na jaře počítáme stejně jako v loňském roce s víkendovými dílnami vedenými profesionálními filmaři, jejichž cílem je povzbudit děti v tvorbě a zodpovědět jim otázky týkající se uměleckých i technických záležitostí z oblasti hraného, dokumentárního i animovaného filmu. Některé z těchto dílen budou zaměřeny na letošní tři zvláštní soutěžní kategorie – Zeleným objektivem, (Ne)bezpečnej svět a Moje místo –, které jsme letos vyhlásili jako obohacení klasických soutěžních sekcí.

Třetí ročník Pražského filmového kufru je tu, my se moc těšíme na vaše výtvory a přejeme vám: „Točte světem!“