HRANÝ FILM

Tato kategorie zahrnuje filmy, které se mohou opírat o literární předlohu, můžeš je ale natočit podle vlastního nápadu. Důležitý je zajímavý nápad a dobře napsaný scénář. Patří sem klasicky hraný film – libovolně výtvarně pojatý, kostýmovaný, pojatý v duchu komedie, dramatu, hororu, tragédie, historické fresky, sci-fi, road movie nebo třeba televizní inscenace. Může to být ale i vtipná a vkusná reklama či antireklama, videoklip nebo třeba umělecký avantgardní film. Drž se ale tématu a nepřekroč 20 minut.

DOKUMENTÁRNÍ FILM

Dokumentární film nemusí a ani nesmí být nuda – vychází přece z reality a líčí to, co se děje přímo kolem nás. Natoč film o tom, co tě zajímá, co se tě dotýká nebo co tě třeba štve. Zkus zaznamenat zajímavý rozhovor, zpovídej své kamarády, učiň sám výpověď na kameru. Za dokument může být považované i chytře natočené instruktážní video. Představ nám maximálně v 15 minutách svůj svět svýma očima.

ANIMOVANÝ FILM

Animovaný film je nejméně z poloviny natočený tzv. okno po okně. Ožívají v něm věci neživé, kresby, loutky nebo třeba hračky a před divákem se otevírá svět plný fantazie, snů a překvapení. Nic není nemožné, můžeš téměř cokoli. Rozjeď svou fantazii naplno, vyjev nám svůj vnitřní svět, oživ svoje sny a představy. Vytvoř film kreslený, loutkový, kombinovaný nebo trikový. Můžeš si pomoct i počítačem, ale ruce a oči stejně tvoří nejlépe. Oceníme námět, výtvarné pojetí a originalitu. Film nesmí přesáhnout 8 minut.

FILM DO MINUTY

Film do minuty je kategorie pro vášnivé střihače. Nacpi příběh do minuty, utvoř vtipnou, originální, sugestivní zkratku, obrazovou koláž na dané téma. Být srozumitelný, jasný a chytrý na tak krátkém časovém úseku je opravdový oříšek. Můžeš použít i hotový materiál a přetavit ho v nový příběh – dej mu nový význam, najdi v něm to podstatné a natoč trailer nebo naopak parodii. A pozor, nepřekroč 1 minutu. :-)

 

Pro rok 2020 je vypsáno volné téma Můj svět, které je možné zpracovat v rámci těchto podtémat:

Zeleným objektivem

Kdo máte rádi kytky, stromy, houby, hlínu…, no prostě přírodu a děje v ní, zaostřete na to všechno Zeleným objektivem. Rádi se od Vás něco dozvíme třeba i o zajímavých osobnostech přírodovědců, botaniků nebo ekologů. V téhle sekci se ale nemusíte vyhýbat ani kontroverzním tématům, jako jsou zhoubné zásahy člověka do krajiny nebo ekologické katastrofy. Téma můžete zpracovat jakoukoli technikou a natočit ho jako hraný, animovaný, dokumentární nebo minutový film. Záštitu nad touto kategorií převzala Botanická zahrada hl. m. Prahy, s níž chystáme i motivační dílnu.

(Ne)bezpečnej svět

Zažíváte ve svém životě nespravedlnost, ohrožení, šikanu? Vnímáte ve svém okolí diskriminaci, rasizmus nebo xenofobii? Máte nějakou zkušenost s látkovými či nelátkovými závislostmi nebo poruchami příjmu potravy? Znáte ve svém okolí nějakou týranou nebo zneužívanou osobu? Napadá Vás, jak se s podobnými riziky vyrovnat lépe, než se to děje dosud? To všechno nás zajímá, zkuste nám o tom povědět. Film je pro téma (Ne)bezpečnej svět jak dělaný. Můžete ho zpracovat jakoukoli technikou a natočit ho jako hraný, animovaný, dokumentární nebo minutový film. Možná Vaším filmem někomu pomůžete najít cestu ze složité situace. Na této kategorii spolupracujeme s Odborem zdravotnictví, sociální péče a prevence Magistrátu HMP a odborníky z oblasti prevence.

Moje místo

Také soutěžní kategorie Moje místo se můžete chopit jakoukoli technikou a využít pro ni jakýkoli žánr. Jde tu totiž jen o vás. Co vlastně vnímáte jako své místo? Město? Pokoj? Skrýš v lese, kde vás nikdo neotravuje? Staveniště, po kterém jezdíte cross na kole? Výhled z pokoje na příšerné sídliště? Celou planetu Zemi? Nebo radši planetu cizí? Je vaše místo prosáknuté historií? To všechno je zaručeně přesně ono! Stejně jako v předchozích letech nad touto kategorií převzal záštitu CAMP.

 

V roce nabízíme i nefilmařům možnost přihlásit se do naší soutěže, a to v rámci těchto kategorií:

FILMOVÝ PLAKÁT

Miluješ filmy, ale netočíš je? Máš smysl pro zkratku a výtvarný cit grafika? Baví tě reklama a víš, co znamená propagace? Možná, že právě ty budeš pokračovatelem slavné české tradice filmového plakátu. Vytvoř svůj návrh plakátu, který propaguje tvůj nebo klidně i cizí soutěžní film. Samozřejmě se můžeš nechat inspirovat i svým oblíbeným profesionálním filmem. Použij kresbu, malbu, koláž, fotografii a text, který o filmu řekne vše podstatné. Svůj návrh plakátu vytvoř maximálně ve formátu A2, vyfoť ho a pošli v co nejvyšší rozlišovací kvalitě přes uschovna.cz na info@prazskyfilmovykufr.cz. Až se situace trochu uklidní, poprosíme Tě o zaslání i poštou - teď ale pošťáky nebudeme zbytečně zatěžovat. Kategorie bude hodnocena odborným porotcem – grafikem a výtvarníkem. Všechny zaslané návrhy plakátů budou vystaveny v listopadu 2020 na FestDni, jehož návštěvníci budou moci pro jednotlivé návrhy hlasovat.

NEREALIZOVANÝ SCÉNÁŘ

Máš hlavu plnou nápadů, které zůstávají na papíře? Píšeš si do šuplíku velké příběhy pro skutečné filmy? Chtěl bys být scenárista, ale teprve hledáš svůj filmový štáb? Pak je naše nová soutěžní kategorie právě pro tebe! Možná zjistíš, že jsi ve skutečnosti spisovatel, nebo nás svým scénářem nadchneš natolik, že ti pomůžeme ho zrealizovat. Pokud jsi na na loňském FestDnu dostal ten krásný oranžový sešit, určitě se ti teď bude hodit. Pošli nám svůj scénář na animovaný, hraný nebo dokumentární film. Téma je široké – Můj svět a vše, co s ním souvisí. Mysli na to, že ve scénáři k hranému filmu například nesmí chybět dramatický oblouk (začátek, zápletka a pointa), popis hlavních postav, dobře napsaný dialog a specifikace toho, v jakém žánru by měl být natočen (sci-fi, horror, komedie…). U animace přilož třeba skicu postav a prostředí. Scénář k dokumentu může být bodový, ale měl by obsahovat souhrn základních informací o tématu nebo postavě tvého filmu. Prosíme o dodržení maximálního rozsahu příběhu (co stránka, to minuta tvého příběhu ?) – max. 10 stran hraného, 5 stran animovaného, 10 stran dokumentárního filmu. Svůj scénář nám pošli jako textový dokument přes www.prazskyfilmovykufr.cz (Vstoupit do soutěže). Garanty této soutěžní kategorie jsou scenáristky Irena Hejdová a Kristina Nedvědová. Ceny budou uděleny v každé věkové kategorii napříč žánry (tedy max. tři).