Popis žánrových soutěžních sekcí

HRANÝ FILM

Děj hraného filmu může vycházet z tvého vlastního námětu, klidně v něm ale zpracuj nějakou literární předlohu. Důležitý je zajímavý nápad, dobře napsaný scénář a samozřejmě herci, kteří ho pod tvým vedením ztvární. Do soutěže pošli klasicky hraný film – libovolně výtvarně uchopený, kostýmovaný, pojatý v duchu komedie, dramatu, hororu, tragédie, historické fresky, sci-fi, roadmovie nebo třeba televizní inscenace – nebo třeba vtipnou a vkusnou reklama či antireklamu, videoklip, případně umělecký avantgardní film. Drž se daného tématu a ve stopáži nepřekroč 20 minut.

DOKUMENTÁRNÍ FILM A REPORTÁŽ

Dokumentární film nemusí a ani nesmí být nuda – líčí přece to, co se děje přímo kolem tebe, a vychází z tvojí reality, která je přesně to, co nás zajímá. Natoč film o tom, co důvěrně znáš, co se tě dotýká nebo co tě třeba štve. Zkus zaznamenat zajímavý rozhovor, zpovídej své kamarády, učiň sám výpověď na kameru, neboj se jít pod povrch věcí a vztahů. Za dokument může být považované i chytře natočené instruktážní video. Ve svém snímku klidně využij animaci, práci herců, originální střih, kombinuj techniky. Nepřekroč stopáž 15 minut.

ANIMOVANÝ FILM

Animovaný film je nejméně z poloviny natočený tzv. okno po okně. Ožívají v něm věci neživé, kresby, loutky nebo třeba hračky a před divákem se otvírá svět plný fantazie, snů a překvapení. Nic není nemožné, můžeš téměř cokoli. Popusť uzdu fantazii, vyjev nám svůj příběh, zkus oživit svoje sny a představy. Vytvoř film kreslený, loutkový, kombinovaný nebo trikový. Můžeš si pomoci i počítačem, ale výsledek rozhodně nemusí být dokonalý. Ruční práce má své nezpochybnitelné kouzlo a naše porota stejně nejvíc ocení tvůj námět, výtvarné pojetí a originalitu. Snímek by neměl přesáhnout 8 minut.

EXPERIMENTÁLNÍ FILM

Chceš všechno dělat po svém, nechce se ti napodobovat osvědčené a tradiční postupy? Hledáš svůj vlastní filmařský jazyk a cítíš, že námět tvého snímku je třeba uchopit jinak? Kombinuješ dokument nebo hrané sekvence s animací? Líbí se ti hudební klipy, videoart, vizuálně originální, nejednoznačné formy audiovizuálního umění? Právě pro tebe je tu nová soutěžní kategorie Experimentální film. Můžeš do ní přihlásit přesně ta díla, která se vymykají všem ostatním kategoriím – střihové experimenty, videoklipy, abstraktní a kombinované filmové pokusy, filmy do minuty… Jsme otevření všemu novému, dodržet musíš jen maximální stopáž do 5 minut.

Pro rok 2023 vyhlašujeme volitelné téma MENTAL POWER!

V tomto roce nabízíme možnost přihlásit se do naší soutěžei nefilmařům, a to v rámci těchto kategorií:

FILMOVÝ PLAKÁT

Miluješ filmy, ale netočíš je? Máš smysl pro zkratku a výtvarný cit grafika? Baví tě reklama a víš, co znamená propagace? Možná právě ty budeš pokračovatelem slavné české tradice filmového plakátu. Vytvoř návrh plakátu, který propaguje tvůj nebo klidně i cizí film. Samozřejmě se můžeš nechat inspirovat i svým oblíbeným profesionálním filmem. Použij kresbu, malbu, koláž, fotografii a text, který o filmu řekne vše podstatné. Svůj návrh vytvoř maximálně ve formátu A2, vyfoť ho a pošli v co nejvyšší rozlišovací kvalitě přes uschovna.cz na info@prazskyfilmovykufr.cz nebo poštou na adresu našeho DDM Praha 6. Kategorie bude hodnocena odborným porotcem – grafikem a výtvarníkem. Všechny zaslané návrhy plakátů budou vystaveny v listopadu 2022 v rámci FestDne, jehož návštěvníci budou moci pro jednotlivé návrhy hlasovat.

NEREALIZOVANÝ SCÉNÁŘ

Máš hlavu plnou nápadů, které zůstávají na papíře? Píšeš si do šuplíku velké příběhy pro skutečné filmy? Chtěl bys být scenárista, ale teprve hledáš svůj filmový štáb? Pak je naše nová soutěžní kategorie právě pro tebe! Možná zjistíš, že jsi ve skutečnosti spisovatel, nebo nás svým scénářem nadchneš natolik, že ti pomůžeme ho zrealizovat. Pokud jsi loni v rámci některé z cen dostal(-a) ty krásné modré desky se dvěma sešity, určitě se ti teď budou hodit. Pošli nám svůj scénář na animovaný, hraný nebo dokumentární film. Téma je široké – Můj svět a vše, co s ním souvisí. Mysli na to, že ve scénáři k hranému filmu například nesmí chybět dramatický oblouk (začátek, zápletka a pointa), popis hlavních postav, dobře napsaný dialog a specifikace toho, v jakém žánru by měl být natočen (sci-fi, horor, komedie…). U animace přilož třeba skicu postav a prostředí. Scénář k dokumentu může být bodový, ale měl by obsahovat souhrn základních informací o tématu nebo postavě tvého filmu. Prosíme o dodržení maximálního rozsahu příběhu (co stránka, to minuta příběhu) – max. 10 stran hraného, 5 stran animovaného, 10 stran dokumentárního filmu. Svůj scénář nám pošli jako textový dokument přes www.prazskyfilmovykufr.cz (Vstoupit do soutěže). Garanty této soutěžní kategorie jsou scenáristky Irena Hejdová a Kristina Elšíková. Ceny budou uděleny v každé věkové kategorii napříč žánry (tedy maximálně tři).

VOLNÉ TÉMA "MENTAL POWER"
Volným tématem 7.ročníku Kufru je Mental Power. Proč? Zčásti proto, že jsme se partnersky a přátelsky propojili se stejnojmenným filmovým festivalem. Po všechna ta léta spolupráce a vzájemné inspirace s vámi si ale především uvědomujeme a vážíme toho, jakou moc má vaše tvorba, jakou silou ducha vládnete vy všichni mladí autoři. Věříme, že umění dokáže stavět mosty mezi lidmi, skupinami, menšinami i národy. Umění a tvorba se umí ptát a hledat odpovědi, může nás dovést k pravdě, zbavuje nás předsudků a klamu. Tvorba nám rozšiřuje obzory, otevírá oči a srdce. Umí léčit a pomáhat. Skrze tvorbu můžete najít správnou cestu k sobě a k druhým. Je to nejlepší nástroj pro překonání nudy, smutku, ale taky vzteku a zlosti. Díky tvorbě můžete utvářet a měnit svět. Tohle téma vám nabízíme jako inspiraci, svůj snímek do něj nemusíte hlásit, ale je možné, že ho naše porota z tohoto hlediska ocení. :-) 

 

Kontaktujte nás


Dům dětí a mládeže Praha 6
U Boroviček 650/5, 163 00 Praha 6
E: martin.bartak@prazskyfilmovykufr.cz
T: +420 235 323 333

© 2019 - 2022 Dům dětí a mládeže Praha 6, Pražský Filmový Kufr
Web by SenseMedia