FestDen

Slavnostní FestDen 7. ročníku Pražský filmový kufr´23 se bude konat 11. 11. 2023 od 10 h v La Fabrice,  Komunardů 1001, 170 00 Praha 7-Holešovice.

Přihlašovat se na konzultace s porotci a uzavřené workshopy (Workshop pro budoucí reportéry a Jak pracovat s herci před kamerou) můžete zde .

Všechny podrobnosti budeme postupně zveřejňovat na této stránce a na sítích.

PROGRAM

    10:00–18:00  PROJEKCE nominovaných soutěžních snímků

    10:00–17:30  PREZENTACE filmových škol

    10:00–16:00  WORKSHOP Plošková animace (Freecinema) průběžný

Průběžný workshop ploškové 2D animace na tabletech je určen i nejmenším dětem, které si budou moci vyzkoušet základní techniku stop motion animace – rozpohybovat postavu, vytvořit krátký situační skeč pod kamerou a během pár chvil vytvořit zázrak jménem film.

    10:00–17:00  WORKSHOP Green Screen (Goodie Baddie) průběžný

Technika green screenu, dnes již běžně využívaná ve filmovém průmyslu, je zároveň i velmi dostupná pro školní potřeby a využití. Nabízí mladým filmařům pracovat s filmovým trikem, kouzlem, rozvíjet neomezeně fantazii, ale třeba i simulovat natáčení zpravodajství nebo videoklipu. Je to jednoduchý technický nástroj, který si budete moci prakticky vyzkoušet i vy.

    10:15-11:15     DISKUSE Co je to filmová výchova - pro učitele

Panelová diskuse s odborníky filmové výchovy vedená PFK ve spolupráci s NPI. Proč filmová výchova? Co znamenají změny v rámcovém vzdělávacím programu pro filmovou výchovu? Má film kdo učit? Jak lze využívat film ve škole? Jak, kde a proč se na filmy s dětmi ve škole dívat? 

Součástí bude také prezentace aktivit AsFAV, představení chystané učebnice Filmouka, online kurzů Filmové výchovy pro učitele a Metodiky filmové tvorby pro učitele NIPOS.  Představení studijního programu na FAMU.

    11:00–12:00   WORKSHOP pro budoucí reportéry - úvodní část (Josef Kaňka, ČRo) uzavřený pro předem přihlášené

    12:00–18:00   WORKSHOP pro budoucí reportéry - natáčení reportáží a rozhovorů (Josef Kaňka, ČRo) uzavřený pro předem přihlášené

Rozhlasový workshop pro začátečníky, pokročilé i profíky bude probíhat během celého FestDne. Účastníci si vyzkoušejí práci rozhlasového reportéra v praxi pod vedením mladého žurnalisty, pedagoga a dlouholetého člena DRDS Josefa Kaňky. Po krátkém školení vytvoří redakci, která bude reportérsky pokrývat celý festivalový den. Natočí se reportáže o dění a zajímavých aktivitách přímo v La Fabrice a dostane se i na rozhovory se známými osobnostmi a hosty. Cílem je naučit se připravit otázky, začarovat obraz do zvuku, vést kultivovaný dialog, bystřit svůj sluch a zrak pro detaily či zachytit autentickou atmosféru místa v rozhlasové reportáži. Nebo alespoň jedno z toho.

Workshop je pro předem přihlášené ve věku 6–15let (maximální počet 15)

    11:00–12:00   DEBATA Když je herec režisérem (a naopak) (Braňo Holiček)

Hosté debaty své zkušenosti s filmem sbírali ještě jako děti obsazované do hereckých rolí v seriálech a filmech. Tehdy stáli na druhém konci kamery. Tato zkušenost je ale natolik ovlivnila, že se rozhodli svůj profesní život zasvětit filmu coby režiséři. Jak jim v tom tyto rané herecké zkušenosti posloužily? Jak vnímají rozdíl v postavení herce a režiséra při tvorbě filmu? Jak oni jako režiséři přistupují k hercům? Mají teď větší schopnost chápat úskalí herecké profese?

    11:00–13:00   WORKSHOP filmových maskérů (Lucie Lišková) průběžný

Filmoví maskéři jsou mistři iluze a klamu. Pomocí jednoduchých a tradičních postupů dokáží proměnit člověka k nepoznání. Jejich úkolem není pouze nalíčit herce tak, aby byl půvabný, ale třeba mu vykouzlit zranění, popáleninu, bradavici či jizvu. V detailních záběrech se prostě bez maskéra žádný film neobejde – žádná herečka, která dostane roli umírající babičky, kvůli ní přece nechce během půl roku zestárnout a vypadat tak i po natáčení. V průchozím workshopu Lucie Liškové, nositelky Českého lva za masky ve filmu, budete mít příležitost proměnu zažít na vlastní kůži - vyrobit si lesklou pleš nebo třeba nezahojenou jizvu.

    11:00–18:00   Individuální konzultace s porotci nad soutěžními snímky pro předem přihlášené

    11:30-12:30   PŘEDNÁŠKA CinEd: Praktické využití filmu ve výuce - pro učitele

Jak pracovat s filmem ve škole? Je někde nabídka "šitá" na míru? Kde začít? Co třeba hned v počátcích pohyblivého zázraku? Podnikneme výpravu ke kořenům - k počátkům kinematografie a filmům, které nabízí první experimenty a ukážeme si, jak s nimi můžeme pracovat ve třídách. Některé z nich vybízejí k odvážným zážitkům v oblasti výtvarného umění, poezie či hudby. Interaktivní projekce, při které se pedagogové seznámí s možnostmi filmového média sahající za hranice jejich fantazie. Stranou nezůstane představení jiných možností a nabídky mezinárodního vzdělávacího projektu CinEd, který se svou činností zaměřuje na všechny typy a stupně škol.

    12:00–13:00  WORKSHOP Jak pracovat s herci před kamerou a co je filmové herectví? (Kateřina Oujezdská a Tomáš Jeřábek) uzavřený pro předem přihlášené

Praktický herecký workshop si klade za cíl názorně simulovat práci režiséra s hercem. Jakým způsobem srozumitelně předat svou režisérskou vizi herci, aby zahrál přesně to, co potřebuji, aby nesl emoci, kterou má, aby se sám ve své roli cítil komfortně? Jak najít vzájemné porozumění a soulad? Zdánlivé maličkosti a detaily mohou zcela změnit vyznění filmu. Herecká agentka a zkušená castingová režisérka Kateřina Oujezdská, která mimo jiné vede kurzy filmového herectví, vám zprostředkuje rozdíl mezi herectvím na jevišti divadla a před filmovou kamerou. V praktické dílně ji doprovodí herec divadla Vosto5 Tomáš Jeřábek, který v poslední době zazářil v řadě filmových rolí (Okupace, seriál Volha...).

Workshop je pro předem přihlášené od 15 let (maximální počet 10)

    12:00–15:00  Dabingový WORKSHOP (Jiří Köhler) průběžný

Herectví zdaleka není jen o projevu těla a výrazu tváře. Stejnou měrou se týká i hlasového projevu. V naší zemi má dlouholetou a skvělou tradici dabing, který jde v tomto směru ještě dál. Čeští diváci mají díky němu mnohdy dojem, že hvězdy Hollywoodu mluví úplně plynně a samozřejmě česky. Dabing není ale práce pro každého, herec musí přijmout cizí postavu včetně herce, který ho hraje, se všemi detaily jeho projevu, a srůst s ním. Napínavou a zábavnou profesi dabéra si můžete vyzkoušet ve workshopu vedeném zkušeným dabérem a dabingovým režisérem Jirkou Köhlerem.

    13:15–14:00  DEBATA Animace může být i (PC) hra (Tomáš Kozlík)

Být animátor nemusí vždy znamenat roky strávené ve filmovém ateliéru s loutkou. Animace v dnešním světě nabízí mnohem širší možnosti uplatnění v televizi, reklamě, nebo v počítačových hrách. Tomáš Kozlík o tom něco ví, podílel se na tvorbě her jako Mafia 3, Kingdom Come: Deliverance anebo Red Dead Redemption 2, ale také filmů Avengers: Endgame, Alita Battle Angel nebo Avatar: The Way of Water. Jaké možnosti přináší dnešní svět audiovize animátorům? Co všechno by měl animátor umět a znát a kde se takové věci naučí? A jaký je vůbec rozdíl mezi animovaným filmem a animovanou počítačovou hrou? O tom všem bude tato debata.

    13:30–15:00  Jak na dokument pro učitele uzavřený workshop

Co je to vlastně dokumentární film? Jaká jsou jeho specifika, jak se takové filmy tvoří a že se nemusíte bát je začlenit do výuky na všech stupních vzdělávání se dozvíte ve workshopu vedeném zkušeným dokumentaristou Martinem Marečkem a Lucií Hlavicovou. Společně nahlédneme pod pokličku tvorby dokumentárních filmů, shlédneme ukázky různých přístupů k tvorbě dokumentárních filmů a zároveň vyzkoušíme vytvořit krátké audiovizuální cvičení v praxi. Nebudou chybět ani další tipy, triky, informace a možnosti, jak začlenit a aktivně využít dokumentární film ve výuce.

    13:30–15:00 Aeroškola: Jak na animovaný film pro učitele uzavřený workshop

Seminář bude zaměřen na představení možností zapojení technik klasické ruční stop motion animace do výuky. Jejím cílem je seznámit účastníky, a to především z řad pedagogické veřejnosti, s využitím animované tvorby ve školní výuce v rámci základního vzdělávání nebo při realizaci zájmových činností souvisejících s filmovou a audiovizuální tvorbou. Program kombinuje krátkou přednášku a praktické cvičení, které představí možnosti práce se stop motion animací. Účastníci zjistí, co všechno je k animaci potřeba za základní vybavení. Po absolvování přednášky budou schopni připravit a natočit krátký animovaný film a orientovat se v základních animačních principech.

    15:00–17:00 WORKSHOP filmových maskérů (Lucie Lišková) průběžný

viz dříve

    16:00–16:30  PŘEDÁNÍ ČESTNÝCH UZNÁNÍ POROTY

    15:00–16:00  DEBATA s tvůrci filmu #annaismissing

#annaismissing je český dramatický thriller roku 2023 režiséra Pavla Soukupa, jehož hlavní postavou je influencerka Anna. Film je volným pokračováním webové série #martyisdead ověnčené International Emmy Award 2020. Režisér Pavel Soukup, jedna z hlavních představitelek a producent filmu nám přijdou povědět o tom, co filmu posloužilo jako výchozí námět, vycházel-li film ze skutečných událostí nebo proč režisér obsadil méně známé herecké tváře či dokonce neherce? Vyžadoval snad tento film jiný režijní přístup, když jsou jeho postavy inspirovány postavami bloggerů nebo influencerů? Jak se pracuje s příběhem, který se odehrává z větší části ve virtuálním světě, na druhé straně reality? A která realita je vlastně ta pravá? Téma debaty se až mrazivě dotýká každého z nás, kdo sdílíme nebo dokonce žijeme svůj druhý život na sociálních sítích.

    17:00–18:00  DEBATA s porotci o letošních soutěžních filmech – Mental Power

Porotci naší soutěžní přehlídky se budou společně zamýšlet nad tím, co je spojujícím prvkem letošních filmů, jaká témata ve filmech rezonují, jaké výrazové prostředky autoři nejčastěji používají. Co bylo nejsilnější, nejprovokativnější a nejvýraznější z toho množství filmových děl, která se letos představila a ucházela o vítězství. Jak je osobně tato přehlídka oslovuje a jakou zkušenost si z filmů odnášejí? Proč je důležité nahlížet na svět skrze umění a jaká jsou specifika pohledu skrze filmový objektiv? Jaký smysl má sama tvorba?  

    18:30–20:00 Slavnostní galavečer s předáváním hlavních cen

    20:30–21:30 DJ set Ohm Square na podporu festivalu


HARMONOGRAM PROJEKCÍ

Hlavní sál

10:00–10:30

Experimentální hra

Mňamózní kávička

Děda Kapitola

Smysl života

Chernobyl

10:30–11:00

Kde seš?!

Divoké básničky Aleny Müllerové

Postoj bojovníka

Potrestaný zloděj

11:00–11:30

Koberec

Saxana je stále in aneb Čarodějnice na Pětce

Kaplan

11:30–12:00

Pod tlakem

Stopy

Modrožlutý dokument

Rád chodím na poštu

12:00–12:30

Novej Tag

Eva Jiřičná

Pod obrazem Kima

Střední tramvajová loupež

12:30–13:00

Is it ok not to be ok?

Shořel náš dům

Kalba století

Ručičky na cestách

13:00-13:30

Ant Farm

Ma Bisteren / Nezapomeňte

Co s váma?

13:30–14:00

Stará vodárna

Elena z Jablonce

Best Buy

14:00–14:30

Tempus Fugit

Vlastním stínem

Jednorožčí příběh

Frekvence

Skončí panenky v ráji?

14:30–15:00

Hledá se princezna

12,42

Jedna velká otázka

15:00–15:30

Voyage

Доросла/Adult

Trable se strašidlem

15:30–16:00

Když padá sníh...

Miluju film!

Reportáž o Kolínské řepařské drážce

Smíření

Ústav pro Tomýki

16:00–16:30

Tea Party

Obrovská láska

Naděje

Naše Příbram

16:30–17:00

Tasemnice Zdeňka Matěje Kuděje

Sedmá řada uprostřed

Ochránce

Svázaná

GALERIE

16:30–17:00

Dotek

Debito Estinto

Dva křížky

Všichni jsme vítězové

17:00–17:30

Blanca

Odkud se berou černé kočky

Blob

Bang Duel

Tajná mise

17:30–18:00

Nikdy nekončící hodina vlka

Kontaktujte nás


Dům dětí a mládeže Praha 6
U Boroviček 650/5, 163 00 Praha 6
E: martin.bartak@prazskyfilmovykufr.cz
T: +420 235 323 333

© 2019 - 2022 Dům dětí a mládeže Praha 6, Pražský Filmový Kufr
Web by SenseMedia