Petr Horký

Zpět na seznam porotců
Petr Horký

Petr Horký

dokumentarista, spisovatel, cestovatel, Zeleným objektivem

„Můj táta byl horolezec. Pamatuji si, jak nám maminka chystala svačiny, když jsme šli lézt po skalách, jak mě táta naučil přelézt první převis. Učil jsem se s ním jezdit na vodě a hrozně mě to bavilo. Chodil jsem do oddílu a mám dokonce pěkné vzpomínky na Pionýra, protože jsme měli skvělého vedoucího, byli jsem s ním ve Slovenském ráji, v Beskydech. Jako všichni jsem toužil po tom, jak cestovat i mimo republiku, a protože to nešlo, tak jsem si hledal místa, o kterých jsem si snil. Lákaly mě Benátky, vůbec mě nenapadlo, že bych se dostal mimo Evropu. Jako všichni jsem četl knížky o tom, jak to venku vypadá. Pak se po listopadu 89 všechno změnilo a já jsem dostal chuť podívat se na svět právě očima svých idolů“

Petr začínal jako moderátor v brněnském rockovém rádiu Hády a později v televizním studiu, kdy moderoval třeba televizní soutěže (Oáza, Hip Hap Hop, Pyramida) nebo pořady věnované folkové a country hudbě (Aport a Řemen). V roce 1996 se přestěhoval do Prahy a pro Českou televizi uváděl ranní pořad Studio 6 nebo cyklus Elixír.

Jeho koníčkem však odmala bylo cestování, poznávání cizích zemí a luštění záhad, které je obklopují. Miloval knížky Thora Heyerdahla, snil u příběhů A. C. Clarka a E. Dänikena, obdivoval horolezce Reinholda Messnera. Tehdy ještě netušil, že není daleko doba, kdy se s nimi setká osobně, a dokonce je ve svých dílech představí i českým divákům.

Režíroval například film Století Miroslava Zikmunda, který byl nominovaný na Českého lva. V roce 2014 se jednalo o nejnavštěvovanější dokumentární film v českých kinech. O tři roky později vyšla stejnojmenná kniha, která se stala bestsellerem a získala Cenu Miroslava Ivanova.

Spolu s Miroslavem Náplavou založili sdružení Camera incognita zaštiťující veškerá natáčení. Velkou pomocí přispěl i slavný cestovatel Miroslav Zikmund, který se mimo jiné zasloužil i o záchranu archívu E. Ingriše a jeho převozu z Peru do ČR. Dnes má režisér P. Horký na svém kontě již více než 25 dokumentů o cestování, zeměpisu a odlišných kulturách. Setkal se nejen s ing. Pavlem Pavlem, Thorem Heyerdahlem, A. C. Clarkem, Erichem Dänikenem a R. Messnerem, ale i s některými americkými a sovětskými kosmonauty. Je autorem rozsáhlého televizního projektu Terra incognita (Neznámá země).

https://www.petrhorky.cz/Kontaktujte nás


Dům dětí a mládeže Praha 6
U Boroviček 650/5, 163 00 Praha 6
E: martin.bartak@prazskyfilmovykufr.cz
T: +420 235 323 333

© 2019 - 2022 Dům dětí a mládeže Praha 6, Pražský Filmový Kufr
Web by SenseMedia