Pavel Soukup

Zpět na seznam porotců
Pavel Soukup

Pavel Soukup

animátor a režisér

„Skrze svoji práci se snažím pochopit sám sebe…“

Pavel Soukup nepatřil k dětem, které měly zakázáno koukat na televizi. Dá se říci, že na filmech vyrostl, od narození obklopený originálními i nahranými VHSkami, většinou nakradenými z barrandovských dabingových studií. V předškolním věku pravidelně střídal charakterové role doprovázené vlastnoručně sestavenými kostýmy, kdy navenek zvláštně vypadající pohyby a grimasy představovaly Pavlovu promyšlenou choreografii a děj.
S přibývajícím věkem (a po konzultaci s dětským psychiatrem) zjistil, že mu herectví nevyhovuje a že by mnohem raději filmy tvořil. Vydal se tedy cestou nejmenšího odporu. Protože velmi rád a dobře kreslil, přihlásil se ke studiu na katedru Filmové a TV grafiky na pražské UMPRUM. Tam se kromě vyjádření charakteru nebo atmosféry příběhu kresbou naučil pracovat s pojmy, jako je zvuk, čas a rytmus.
Jeho prvním animovaným filmem byla krátká groteska Žrouti, se kterou se na UMPRUM hlásil. Na škole natáčel také animované spoty, reklamy, motion design, VFX postprodukci, character design, ilustrace, komiksy, storyboardy, často i přímo na zakázku pro klienta…, které ho živí dodnes. (V současnosti se věnuje převážně režii a střihu hraných a animovaných krátkých filmů, spotů a reklam.)
Poté co ho spolupráce s kreslenými postavičkami poučila o základech režie, kamery a postprodukce, začal své poznatky aplikovat na živé herce. Protože mezi Pavlovy vášně patřily vždy i československé záhady, mýty a legendy, rozhodl se tehdy se svým nejlepším kamarádem Jakubem Košťálem natočit film na motivy městské legendy protektorátní Prahy PÉRÁK A SS. Film si sami zaplatili, napsali a mnohé se na něm naučili.
Poté následovaly hororové kraťasy Třída smrti, Holčička, která neplakala a To není moje sestra!
Jeho absolventským projektem je pak vrcholné dílo žánru českého hororu film Lesapán, který našel inspiraci v děsivých Erbenových baladách a poetických pohádkách Boženy Němcové. Skrze hrozbu a strach nese a předává lidovou moudrost a poučení. Jedná se o pohádkový horor, strašidelnou temnou pohádku s tradicí ve slovanském folklóru, starých báchorkách a legendách o Pánu lesa, Zeleném muži, Faunovi, Fabianovi, Lešijovi nebo jak se mu v Čechách nejčastěji říká – Hejkalovi.
Minulý rok získal jeho osmidílný thriller natočený pro internetovou televizi MALL TV #martyisdead inspirovaný skutečnými případy kyberšikany, hlavní cenu na mezinárodním festivalu Serial Killer, Českého lva a především jako první český seriál International Emmy Awards, v kategorii Short-Form Series.
https://pavelsoukup.com/

Kontaktujte nás


Dům dětí a mládeže Praha 6
U Boroviček 650/5, 163 00 Praha 6
E: martin.bartak@prazskyfilmovykufr.cz
T: +420 235 323 333

© 2019 - 2024 Dům dětí a mládeže Praha 6, Pražský Filmový Kufr
Web by SenseMedia