Marta Nováková

Zpět na seznam porotců
Marta Nováková

Marta Nováková

režisérka

Narodila se ve Slavičíně na Moravě. Po ukončení Klvaňova gymnázia v Kyjově studovala na zlínské filmové škole, kterou absolvovala v roce 1996 filmem Spát a spát, adaptací stejnojmenné povídky A. P. Čechova. Tento krátký film byl oceněn na řadě festivalů včetně Poitiers, Cottbusu a Augsburgu.
V letech 1997–2005 studovala režii na pražské FAMU, mezi její pedagogy patřili Jaromil Jireš, Karel Kachyňa a Saša Gedeon. Snad proto, že je narozena ve znamení berana, nebo proto, že vždy byla zvídavá mladá žena, své studium rozvíjela dál. V roce 2003 byla na půlročním stipendijním pobytu na moskevském VGIKu a nakonec vystudovala ještě ruštinu na katedře rusistiky na Filosofické fakultě UK.
V roce 2006 dokončila hraný celovečerní debut Marta, který byl také její absolventskou prací na FAMU. Drama o lásce, životě a smrti – syrový komorní film s Petrou Špalkovou v hlavní roli. Film sklidil mezinárodní úspěch a byl uveden na řadě prestižních festivalů.
Ve své režijní práci dále rozvíjela svůj zájem o ruskou kulturu a temné stránky ruské historie. Před natáčením svého posledního filmu 8 hlav šílenství absolvovala několik expedic na Sibiři po stopách Stalinovy „mrtvé trati“ a polorozpadlých táborů Gulagu. Pro Českou televizi natočila také třídílný dokumentární cyklus Čechoslováci v gulagu.
V současné době učí na Vyšší odborné škole grafické v Jihlavě filmovou tvorbu.

Kontaktujte nás


Dům dětí a mládeže Praha 6
U Boroviček 650/5, 163 00 Praha 6
E: martin.bartak@prazskyfilmovykufr.cz
T: +420 235 323 333

© 2019 - 2022 Dům dětí a mládeže Praha 6, Pražský Filmový Kufr
Web by SenseMedia