Otvíráme pro vás FILMAŘSKÉ OKÉNKO

9. 4. 2019 Petra Součková Blog

Každý, kdo byl někdy v kině a vydržel tam až do závěrečných titulků, tuší, že natáčení filmu rozhodně není nic pro samotáře. Na vzniku filmového snímku se obvykle podílí řada zástupců nejrůznějších, uměleckých i technických, profesí. O náplni některých, jako třeba o kameramanovi a režisérovi, máme většinou poměrně jasnou představu. Ale co je to skript, čím se zabývá švenkr nebo co má na starosti dramaturg? Tohle všechno i celý proces natáčení a výroby filmu bychom Vám rádi přiblížili v našem seriálu Filmařské okénko.

A až se rozhodnete natočit vlastní biják – a my pevně věříme, že u toho s Vámi budeme moct být –, budete už přesně vědět, s kým a jak máte spolupracovat.

 


Klapka! Jedem!!!


 

Scenárista

Scenárista je člověk, který píše scénář, tedy literární dílo určené k dalšímu zpracování v divadle, v televizi nebo ve filmu. Scénář mívá mnoho podob. Může být původní (nově a originálně vymyšlený), nebo také převzatý, inspirovaný jiným dílem nebo dokonce adaptací knihy, divadelního představení, seriálu. Výchozím typem je scénář literární (předcházet mu může ještě stručnější námět), který je něco mezi uměleckým dílem a technickým popisem děje. Tvoří ho jednotlivé obrazy, u nichž autor uvádí nejen to, co postavy dělají a co říkají, ale například i kde a kdy se to děje. Technický scénář je pak podrobněji vypracovaný, slouží jako takový návod pro kameramana, jak příběh vyprávět obrazem. Proto má většinou podobu komiksu, kterému se říká také scénosled neboli storyboard. Při realizaci filmového díla scénář vždy důkladně čtou lidé několika profesí - nejprve dramaturg, pak producent, režisér, herci, kameraman, skriptka a další ( o těch se něco dozvíte příště). A ti všichni k němu scénáristovi řeknou své poznámky. Divíte se, že je scenárista někdy radši zároveň režisérem a kameramanem filmu? :-)

Naposledy upraveno: 9. 4. 2019 00:16